Hakkımızda

Lapsus Psikoloji ve Gelişim Atölyesi, insanın içsel yolculuğuna kılavuzluk etmek amacıyla, yıllara yayılan deneyim ve birikimler bir araya getirilerek 2016 yılında kurulmuştur. 

LAPSUS’ta yürütülen çalışmalar iki ana eksen üzerinden ilerler: Psikoterapi ve gelişim atölyeleri. Her iki çalışma kolunda da amaç, insanların ruhsal büyüme süreçlerini desteklemek, gerçek ihtiyaçlarıyla temas etmelerini ve bunları en etkin şekilde karşılamalarını sağlayacak donanımı kazanmalarına yardımcı olmaktır. 

Bizler, sağaltımın çok katmanlı bir olgu olduğunun ve çoklu damarlardan beslendiğini bilen uzmanlar olarak, LAPSUS’ta insanın ruhsallığına değen her şeye alan açıyoruz: Psikoloji, felsefe, sinema, edebiyat, tarih, sanat… Gelişim atölyelerimizi bu bakış açısıyla şekillendiriyor, insan olma deneyimini farklı farklı merceklerden ele alıyoruz. 

Latince kökenli bir kelime olan lapsus, dil sürçmesi anlamına gelir. Dil sürçmesi, kişinin istemsizce yaptığı bir edimdir ve içinde bilinçdışı dinamiklerine dair ipuçları barındırır. Bilinçli yaşantımızın ötesinde bir de bilinçdışı dünyamızın olduğu ve bu dünyanın biz fark etmeden yaşamımıza yön verdiği ruh sağlığı uzmanlarınca kabul görmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle diyebiliriz ki yaşamımızdaki sıkışıklıkları, bunların ardında yatan bilinçdışı dinamikleri anlamadan aşmamız mümkün olmaz. Evet, güncel yaşamın görünen stresleri ruhsal durumumuzu olumsuz etkiler, ama bu stresleri başa çıkılmaz kılan, sıklıkla, bireysel yaşamımızı ören ve bizim bilinçli algımızın dışında kalan o dinamiklerdir.

LAPSUS, deneyimlerinizin satır aralarından dökülen manalar ışığında, kendinize giden yolu bulmanızda size eşlik edecektir. Bu, özünde, bir kendine kavuşma deneyimidir.